Slovníček pojmů ze světa nemovitostí

 

V realitním světě, stejně jako v každém jiném odborném odvětví, existuje mnoho termínů a pojmů. Pokud kupujete nemovitost nebo sháníte pronájem, měli byste tyto odborné pojmy znát a umět se v nich zorientovat. Může vám to výrazně usnadnit práci a pomoci při rozhodovaní. Pojďte se s námi podívat na jednotlivé významy slov ze světa nemovitostí.

Ateliér:
Ateliér je jednotka nebytového charakteru, jehož součástí je koupelna a kuchyň. I když se bytové jednotce velmi podobá, nemůže být pod tímto souslovím zapsána v katastru nemovitostí, a to hned z několika důvodů. Nejčastější příčinou bývá územní plán, vysoká hlučnost či menší přírodní osvětlení.

Cenová mapa:
Cenová mapa je mapa ukazující cenu za jeden m² pozemku nebo bytu v konkrétní části republiky nebo města. Vyhlašuje ji zpravidla obecní či městský úřad.

Číslo parcelní:
Jedná se o údaj označující parcelu v katastrálním území. Parcely se v každém katastrálním území označují čísly buď ve dvou číselných řadách, odděleně pro pozemkové a stavební parcely, nebo v jedné číselné řadě bez ohledu na druh pozemku.

Developer:
Developerská společnost financuje, popřípadě i navrhuje a organizuje výstavbu nemovitostí. Realitní kanceláře pak od developerů přejímají jednotlivé bytové jednotky a nabízí je svým klientům.

Kauce:
Kauce je peněžní záruka, která pronajímateli poskytuje jistotu v případě, že nedošlo k řádnému splacení nájemného. Platí se vždy na začátku s prvním nájmem a rovná se většinou součtu měsíčního nájemného a služeb.

Komerční nemovitost:
Jedná se o jednotku, která je určená primárně pro kanceláře a obchody. Některé komerční nemovitosti však lze předělat na bytové jednotky.

Lodžie:
Lodžie, často nesprávně označovaná jako balkón, je zastřešený prostor v budově, který je zepředu i z boku otevřený do exteriéru a oddělený pouze pomocí sloupů, arkád nebo zábradlí. Na rozdíl od balkonu nevystupuje z obvodové zdi.

                                                                                                                                              Ukázka lodžie ( Byt 2+kk, Viladomy Roudnická)
Loft:
Loftový byt je velká prostorná bytová jednotka, která vznikla přestavbou průmyslových prostor. Typické jsou vysoké stropy a neomítnuté cihlové zdi. Jde o horní podlaží nebo podkroví ve stavbě přímo pod střechou.

Mezonet:
Mezonetový byt, jinými slovy také vícepodlažní byt, je bytová jednotka ve dvou a více patrech.

Suterénní byt:
Taková bytová jednotka je charakteristická tím, že leží pod úrovní okolního terénu.

Stále si ve světě nemovitostí nejste jistí a nechcete nic nechat náhodě? Obraťte se na nás! Rádi s Vámi prodiskutuje konkrétní požadavky a najdeme bydlení, dle Vašich představ, případně vhodnou investiční příležitost.