Růst cen nemovitostí v Praze 

Za rok a půl šly ceny nemovitostí rychle nahoru, bude to stále růst? Nemáme počkat až to klesne? Tyto a podobné dotazy slýcháváme často a my na ně máme jednoduchou odpověď - správný čas na koupi je ten, který je právě ted.

Za posledních 5 let je růst ceny nemovitosti v Praze o 90 %, a to je skoro dvojnásobek. I kdyby došlo k dočasnému snížení cen, tak v dlouhodobém horizontu půjdou ceny nemovitostí zase nahoru.

 

Jaký je důvod růstu cen nemovitostí?
 

  1. Investiční byty - neboli byty ,,nájemní’’, investoři nakupují nemovitosti za účelem pronájmu, problém spočívá v tom, že investoři pouze nakupují, ale tolik neprodávají, jako běžný kupující, který svůj byt prodá a za výměnu koupí nový, který slouží zejména k vlastnímu bydlení.
  2. Inflace - motivace k nákupu nemovitosti je také obava z inflace. Do budoucna se předpokládá, že hodnota nemovitosti bude mnohem stabilnější než hodnota peněz, proto lidé, kteří mají volné prostředky, volí bezpečné uložení svých peněz právě do nemovitostí, kde se jim peníze zhodnotí.
  3. Migrace - do Prahy se stěhuje průměrně 7-11 tis. lidí ročně, a to mluvíme pouze o těch, kteří se oficiálně registrují. Reálně je to okolo 15 tis. Developeři za rok postaví 4 tis. bytů, a to bohužel nestačí. Potřebovali bychom alespoň 2x více. Lidé se ale do Prahy stále stěhují a jsou ochotni za dražší nájem zaplatit, proto cena stále roste.
  4. Úspory - během období covidu, kdy lidé neutrácely své prostředky a nepostihl je covid tak, jak některé obory, tak dokázali naspořit spoustu peněz, lidé neměli za co utrácet, ale současně jim chodily peníze, stát také navíc podpořil podniky, aby mohli mzdy vyplácet, proto má spousta lidí volný kapitál, který chtějí uložit právě do nemovitostí.
  5. Poptávka > nabídka - poptávka převyšuje nabídku - tento rok se dostalo do nabídky nejméně nových nemovitostí od roku 2014, a tím, že je nabídek méně, lidé jsou ochotni zaplatit více.
     

Řešení?

Developeři zahajují výstavby pouze pro investiční fondy, nebo investory, kteří celý komplex koupí a následně jej pronajímají, a právě to umožní dostupné bydlení.
 

Jak je na tom Česko s vlastnictvím? 

Podle statistik, má v Česku průměrně 78 % lidí vlastní bydlení a 22 % bydlení v nájmu. Česko je vlastnickým národem, lidé mají rádi své vlastní bydlení, a to se přesně ukázalo i ve statistice. Oproti tomu Německo se drží v průměru 50 % na 50 %. 


Zdroj Statista

 

Přemýšlíte i Vy o vlastnictví? Obraťte se na naše zkušené makléře a společně vybereme to správné řešení. 

*
*
*
*
fullname: lname: fname: