Prohlídka bytu, na co si dát pozor

 

Prohlídka bytu je zcela samozřejmým bodem před koupí nemovitosti. Věříme, že i když už jste v životě na několika prohlídkách bytu byli, v tomto článku najdete další užitečné tipy, na co si dát při prohlídce bytu pozor.

Ještě před vstupem do samotného bytu

Už samotný dojem ze vstupních dveří, technický stav schodiště a chodby nám může hodně napovědět o standardu provedení celého objektu.
Přítomnost plísně naznačuje, že budova může být vlhká nebo má špatný odvětrávací systém. Takové problémy se poté mohou časem objevit i v bytech.
Pokud schodiště nepříjemně zapáchá, zkuste zjistit, co je zdrojem zápachu a jak se dá odstranit. Není výjimkou, že omítka schodišti může být popraskaná. To může být způsobeno nedostatečnou údržbou ve starých budovách, ale v nových by tomu tak určitě být nemělo. Pokud objevíte mírné prasklinky, může to být způsobeno tím, že celá budova je postavena na měkkém podkladě a mírně si sedá. Častějším důvodem však bývá to, že dokončovací tým spěchal. Se schodištěm za zády si začněte prohlížet byt a zároveň věnujte pozornost dveřím. Nejprve zkontrolujte, zda jsou správně usazeny. Škrábou o podlahu? Zasekávají se v rámu dveří? Samotné zámky je možné v případě potřeby jednoduše vyměnit.

Pokoje a předsíň

Laserové zaměřovátko je užitečné zařízení, hlavně při koupi staršího bytu. Díky němu lze snadno zkontrolovat, zda rozměry pokojů udávané prodejcem odpovídají skutečným rozměrům. Navíc se můžete ujistit, že stěny jsou rovné a výška bytu je jednotná. Samotný povrch je také důležitý, ale nemusí být vždy objektivní.
Pokud kupujete novostavbu, určitě požadujte, aby omítka byla bez prasklin. U starších bytu si dejte pozor, pokud vám prodejce tvrdí, že byt je “v perfektním stavu”, určitě by na zdech neměly být žádné dutiny nebo vypoukliny.
Zvláštní pozornost věnujte také podlaze. Pokud jsou dřevěné parkety vyboulené, svědčí to o vyplavení nebo vlhkosti. Určitě také nechcete, aby dlaždice měly praskliny.
Důležitá jsou také okna, zda jsou těsná, snadno se otevírají a zavírají. Nejsou skla popraskaná?

Na co si dát pozor při kontrole koupelny a kuchyně?

Důležitými místnostmi v bytě jsou koupelna, kuchyně, toaleta a někdy také sauna nebo sušárna. Musí mít dobré větrání. V ideálním případě by měly být kachličky. Pokud mají základní vybavení (např. pračku, lednici, sporák), zkuste je na chvíli spustit a zkontrolovat, zda fungují. Bez pomoci odborníka jen těžko poznáte, zda byla vana, sprchový kout, umyvadlo a WC nainstalované správně. Pokud ale už pouhým okem vidíte, že něco není v pořádku, možná stojí za to zavolat odborníka.

Instalace - na co si dát pozor?

Dá se říct, že instalace v novostavbách bývají v dobrém stavu. Pokud zvažujete koupi staršího bytu, určitě je vhodné si je zkontrolovat. U elektroinstalace je to poměrně snadné. Zkuste rozsvítit světla nebo zapnout nabíječku od telefonu do jedné ze zásuvek. Ve správně navrženém bytě nebudou žádné zásuvky v místech, kde může dojít ke snadnému průniku vlhkosti (například nad kuchyňskou baterií nebo v blízkosti vany). , kde by mohlo dojít k zatopení, například přímo nad kuchyňskou baterií nebo vanou. Vodovod zkontrolujte tak, že na chvíli zapnete vodu z kohoutku nebo spláchnete záchod. Ve starých budovách může potrubí zrezivět. To způsobí, že voda není zcela průhledná. Může se také stát, že voda neodtéká plynule. Plyn nebo ventilaci vám ale zkontroluje pouze odborník. Pokud je v bytě přídavná klimatizace, zeptejte se, kdy byla čištěna a zapněte přívod vzduchu. Nepříjemný zápach může znamenat, že zařízení potřebuje servis nebo výměnu. Radiátory lze zkontrolovat pouze v sezóně.

Další neobvyklé problémy

Při koupi bytu v nejnižším patře se vyplatí při prohlídce bytu zkontrolovat plochu přímo pod okny. Boj s mravenčími invazemi je jistě hrdinský, ale pokud se jim dokážete vyhnout, stojí to za to. Vyšší patra ale mohou mít problém s holuby. Pokud je balkon hodně špinavý, pak nového majitele čeká dlouhý a poněkud nechutný boj. Nepříjemný může být také strom rostoucí před oknem. Přestože je výhled příjemný, při silném větru mohou větvičky narážet do oken a způsobovat tak velký hluk.

Při prohlídce bytu dodržujte umírněnost. Na jednu stranu si musíte vše pamatovat, na druhou stranu nemá cenu se chovat jako vyšetřovatel-paranoik. V případě pochybností je lepší využít názor odborníka.