Inflace a prognóza hypoték v roce 2022

 

Tento rok banky slaví svůj obchodní úspěch v historii. Objemy poskytnutých hypoték signalizují, že se bankám podaří sjednat hypotéky za více než 400 miliard korun.

V předchozím roce 2020 banky sjednaly podle statistiky ČNB hypotéky ve výši 217 miliard korun.

 

Vysoká poptávka po nových hypotékách byla především z důvodu nižších úrokových sazeb. Zájem byl i o refinancování, kdy byla snaha obstarat nižší úrokové sazby na další fixační období.

 

Od října 2021 však dochází k výraznému zvýšení úrokových sazeb.

Očekává se, že úrokové sazby hypoték ještě porostou, v příštím roce se možná přiblíží pětiprocentní hranici kvůli inflaci a změnám úvěrových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v říjnu na 2,54 procenta ročně. Od letošního března vzrostla průměrná úroková sazba českých hypoték o 0,61 procentního bodu.

 

 

 

Prognózou je, že sazby postupně porostou a dosáhnou přes 4 %, s největší pravděpodobností dosáhnou na 5 %.

 

 

Meziroční nárůst objemu nových hypoték se přesto začíná oproti minulým měsícům zpomalovat. V srpnu byl meziroční nárůst objemu hypoték více než 75 procent, ale v září to bylo 38 procent a v říjnu jen 27 procent. Zájem o hypotéku postupně klesá.

 

 

 

Dostupnost hypoték
 

Horší podmínky pro získání hypotéky vede k horší dostupnosti úvěrů na bydlení. Nové limity budou mít vliv na všechny žadatele o hypotéku. Přísné požadavky budou hlavně na žadatele ve věkovém rozmezí do 36 let. Spousta žadatelů bude mít vůbec problém na hypotéku dosáhnout a získat.

 

Inflace
 

S rostoucími cenami energií, roste i inflace. Meziročně zrychlila na šest procent. Tento vysoký růst jsme zaznamenali naposled v roku 2008. Predikuje se, že na začátku roku inflace dosáhne dokonce osmi procent.
 

 

 

 

Inflace v roce 2022 znatelně zrychlí a bude jedním z hlavních makroekonomických problémů. Pokud například nedojde k prodloužení výjimky nebo snížení DPH na energie, můžeme začátkem roku očekávat znatelné zrychlení roční dynamiky cen o více než osm procent. Jednociferná inflace bude stále „pozitivním výsledkem“, uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.