Na co si dát pozor při prodeji nemovitosti?

 

Prodej nemovitosti je pro většinu z nás životní událostí, na kterou budeme vzpomínat celý život, a proto je potřeba se vyvarovat nejčastějších chyb, které nás na cestě při prodeji nemovitosti mohou potkat.
 

Připravili jsme si pro Vás několik málo tipů, které Vám zajistí klidný chod prodeje.

 


 

 

 

1. INZERCE


I dnes se ještě využívá klasický obchod, kdy stačí svoji nabídku vyvěsit na nástěnce a zájemce se Vám ozve se zájmem o prohlídku. Pokud si zvolíte svoji cestu bez využití služeb realitní kanceláře, čeká Vás několik hodin strávených na prohlídkách se zájemci a zajištění celého průběhu prodeje včetně poplatků za inzerci, propagace, advokáta a další poplatky s prodejem spojené.

 

Vzhledem k tomu, že majitelé nemovitostí jsou většinu svého času zaneprázdnění a časově vytížení, jsme tu pro Vás my, Tým REFA, který se o vše postará. Zajištění profesionálního nafocení nemovitosti, následná inzerce na největších realitních serverech prohlídky se zájemci a následná komunikace s právníky, vyhotovení smluv a právní servis zajistíme pro Vás jako pro majitele nemovitosti zcela ZDARMA bez jakýkoliv nákladů.

 

 

Interiér bytu, byt na prodej

 

 

2. REZERVAČNÍ SMLOUVA
 

Je důležitou součástí prodeje nemovitosti. Má za úkol chránit prodávajícího i kupujícího.

Majitele (prodávajícího) chrání tak, že v případě, kdyby nastala situace, kdy by kupující nestihl či by mu nebyl schválen hypoteční úvěr, majitel nemovitosti má zpravidla nárok na rezervační poplatek, pokud není ve smlouvě stanoveno jinak.

Stejné ochranné právo má i kupující, který je chráněn situacemi, kdy by se prodávající např. rozmyslel s prodejem, a nebo v případě živelných událostí.

 

Podpis smlouvy je potřeba si řádně promyslet a o všech náležitostech, které jsou ve smlouvě stanoveny je potřeba komunikovat se všemi stranami. REFA tým dbá na transparentnost a vyhovění všem požadavků obou stran, jak prodávajícího tak i kupujícího. Cílem je spokojenost klientů, klidné, rychlé a bezpečné zprostředkování prodeje nemovitosti.

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Co by taková rezervační smlouvy měla obsahovat?

1. Informace o všech stranách - prodávající, kupující a zprostředkovatel

2. Popis nemovitosti - předmět prodeje

nesmí se zapomenout na možná břemena (např. příjezdové cesty, které využívá více majitelů)

způsob financování (hypoteční úvěr) 

rezervační lhůta

výše a úhrada rezervačního poplatku

 

 

   

 

 

 

 

 

3. KUPNÍ CENA

Majitelé nemovitosti mají tendenci kupní cenu buď příliš navýšit nad kupní sílu, a nebo naopak zvolit velmi nízkou cenu, kdy majitelé nevědomky přijdou o své prostředky. Od zvolení správné ceny jsme tu pro Vás, za pomoci profesionální cenové mapy, která nám z veškeré nabídky na trhu zvolí tu správnou cenu a zapojením našich sil Vám prodáme Vaši nemovitost až o několik % dráž!

 
 

 

4. ZÁSTAVNÍ SMLOUVA

V případě, kdy kupující bude financovat nemovitost hypotečním úvěrem, je potřeba vyřešit zástavní právo, které banky pro poskytnutí úvěru požadují. Smlouva se uzavírá mezi bankou a prodávajícím, a to co nejdříve po podepsání kupní smlouvy, nebo ještě dříve. Po podepsání zástavní smlouvy, banka poskytne úvěr, který se potom převede do úschovy k advokátovi.

Zástavní právo se musí zapsat do katastru nemovitostí, proto je potřeba aby návrh na katastr byl předán originálem smlouvy.

 

 

5. KUPNÍ SMLOUVA

Je nedílnou součástí procesu prodeje nemovitosti. Kupní smlouva musí obsahovat náležitosti, díky kterým jsou obě strany smlouvy v ochraně, jak prodávající tak i kupující.

 

 

Co by taková kupní smlouva měla obsahovat?

 • informace o prodávajícím a kupujícím
 • předmět převáděné nemovitosti - břemena
 • Kupní cena - v případě financování úvěrem > výše vlastních prostředků a výše úvěru
 • Kam bude kupní cena složena > ideálně v advokátní úschově
 • Kam je oprávněn Advokát kupní cenu vyplatit (účet prodávajícího)
 • Originál výpis z katastru
 • Případné prodlení stran a sankce
 • Kde budou smlouvy uloženy do doby zaplacení kupní ceny > ideálně u advokáta
 • Kdo podá návrh na vklad > advokát, majitel či zprostředkovatel
 • Závazky > Břemena 
 • Předání nemovitosti
 • Odstoupení od smlouvy

 

 

6. PŘEDÁNÍ NEMOVITOSTI

Před předáním nemovitosti novému vlastníkovi by mělo prodávajícímu dorazit vyrozumění o vkladu, jedná se o dokument z katastru, který potvrzuje, že reálně došlo k změně stavu, je zde uveden i stav původní.

 

Samotné předání nemovitosti musí být stvrzeno předávacím protokolem, terý je nedílnou součástí předání nemovitosti. V protokolu by měl být zapsán stav nemovitosti při předání (doložit můžete i fotky). Dále by v něm měly být řádně doplněny i stavy měřičů energie, jako jen plyn, voda a elektřina. Pokud jsou energie vedeny na konkrétní majitele a nespadají pod družstvo nebo pod společenství vlastníků, musí se nechat přepsat na nového majitele.

 

 

 

Přemýšlíte, jak prodat svoji nemovitost?

 

Neváhejte nás kontaktovat, rádi se Vám budeme věnovat a to zcela ZDARMA bez jakýkoliv nákladů. Zajistíme Vám inzerci na realitních serverech + interní nabídku, profesionální nafocení nemovitosti, kompletní smluvní a právní servis.

 

Kontaktujte nás ještě dnes na info@refa-group.eu

 

*
*
*
*
*
*
*
lname: fullname: fname: phone: