Jakou velikost bytu zvolit?

 

Před hledáním bytu je asi nejdůležitější si odpovědět na otázku, jak velký byt potřebujeme. Univerzální odpověď asi neexistuje. Existuje ale mnoho faktorů, které odpověď na tuto otázku ovlivňují. Podívejme se tedy, jak vybrat velikost bytu tak, aby vyhovovala vašim potřebám.

Obytná plocha a počet obyvatel

Hlavním parametrem, který bude určovat výběr bytu, je počet jeho obyvatel. Jinou velikost by měl mít byt pro jednotlivce nebo pár a jinou pro rodinu s dětmi. Nárůst plochy však není lineární, takže nelze použít univerzální vzorec, který určuje počet metrů na každého člena domácnosti. Jednomu může stačit garsonka o rozloze cca 20-25 metrů čtverečních. Pro pár by však už měla být velikost bytu o něco větší, ale obvykle by měla být dostatečná plocha v rozmezí 30-40 metrů - zvláště pokud lze v takovém prostoru oddělit dvě místnosti.

Naprosto rozdílná situace je pokud máte rodinu. Pokud má pár jedno dítě, může být obytná plocha 40–45 metrů dostatečná. Při plánování dalšího rozšíření rodiny stojí za to přemýšlet o dalších metrech, které vám umožní žít pohodlně. V takovém případě může být lepším řešením větší byt, protože až se za pár let rodina rozroste, ušetříte si hledání dalšího bytu.

Rozloha bytu a funkční dispozice

Na velikost bytu má kromě počtu členů domácnosti vliv také funkční uspořádání interiéru a počet neprůchozích pokojů. Je velmi běžné najít dvoupokojové byty s velkým ateliérovým prostorem, ale dobré vnitřní uspořádání umožňuje bydlení dvou lidí. Existují i ​​větší byty, jejichž velikost by napovídala možnosti pohodlného oddělení velkých místností, ale ukazují se jako nepohodlné, protože velkou část plochy tvoří chodba. K takovým uspořádání dochází nejen v případě nových projektů, ale také ve starších bytech, v panelácích nebo v činžovních domech. V tom druhém případě se často nejedná o záměr architekta, ale jako vedlejší efekt rozdělení jednoho velkého bytu na více menších.

Obytná plocha a finanční možnosti

Je důležité připomenout, že výše popsaná velikost bytu je pouze minimální a odhadovaná, pod kterou bychom kvůli pohodlí bydlení rozhodně neměli jít. Každý další pokoj nebo prostor stojí desítky tisíc navíc. Koupě bytů často není krátkodobý výdaj a budete tam trávit každý den. Zvažte proto, zda se nevyplatí si třeba připlatit, abyste se cítili komfortněji.

Koupě bytu - podle velikosti nebo funkčnosti?

Při pohledu na vše, co bylo napsáno výše, lze bezpochyby říci, že velikost bytu by při koupi neměla být prioritou. Je potřeba přemýšlet v kontextu nad počtem pokojů, funkční dispozici, jak a s kým budeme byt využívat. Díky tomu si budeme moci byt upravit podle svých potřeb a nebude nám tolik záležet, zda je to 45 nebo 55 metrů čtverečních.