Jak koupit nemovitost v České republice? Máme pro Vás několik rad a tipů, které musíte před transakcí znát a vědět! 

 

1. Analýza potřeb

 • Toužíte po koupi nemovitosti, ale nevíte přesně po jaké? To Vám může způsobit absolvování několika zbytečných prohlídek a ztrátu času. Nejprve si ujasněte, zdali toužíte po novostavbě, starším bytě, bytu po rekonstrukci, a nebo rodinném domu.
 • Kupujete nemovitost sám, a nebo s partnerem či rodinou? Ujasněte si Vaše, případně rodinné požadavky co se týče dispozic, ceny, lokality... Hledáte nemovitost pro rodinu s dětmi? V takovém případě bude potřeba analyzovat lokalitu, zdali se v blízké zdálenosti nachází školy, školky a zeleň, kde si děti mohou hrát. Hledáte nemovitost pro Vás a partnera či partnerku? Budete to mít blízko do práce? Nabízí lokalita snadnou dopravu do centra města? Obchodní síť? Tyto faktory a mnoha dalších mohou při výběru nemovitosti hrát důležitou roli, proto je zapotřebí před prohlídkou nemovitosti, která se Vám líbí, zajistit také její polohu, okolí a další parametry, které Vás zajímají.

 

 

 

2. Hledání a prohlídka nemovitosti

 • Máte již stanovena kritéria? Jde se hledat! A kde se nejlípe hledá? Máme pro Vás hned několik tipů, kde najít tu správnou nemovitost.
 • Jako první máte k dispozici ihned několik realitních serverů, kde je nespočet inzercí realitních kanceláří. Další možností je rovnou v terénu - nástěnky, reklamy, reference od známých... 
 • Jakmile najdete tu správnou nemovitost, která se Vám líbí, neváhejte kontaktovat makléře emailem, či telefonicky a zajistit více informací a domluvit si svůj termín prohlídky. O nemovitost má zájem nespočet klientů, proto neztrácejte čas a domluvte si termín co nejdříve! V některých případech je možné, že Vás klient před Vámi předběhne a byt zarezervuje, ale ani v takovém případě neztrácejte naději, makléři Vám vždy rádi poradí a najdou jiné vhodné varianty. 

 

 

3. Kupní cena 

 • Teď přichází ta důležitá část celého procesu - kupní cena. Při vybírání nemovitosti mějte na paměti, že uvedené ceny jsou uvedené většinou bez provize, proto si nechte polštář na případnou úhradu provize, ať Vás poté nepřekvapí, že se kupní cena zvedla o 3-5%. 
 • Kupní cena je v inzerci uvedená buď bez provize, a nebo včetně provize, tyto informace Vám rád poskytne sám makléř u uvedené nabídky. 
 • Rádi byste si vyjednali slevu? Neváhejte se zeptat svého makléře, dotazy jsou zdarma a makléř je připraven na tyto dotazy odpovědět. 

 

 

 

4. Inspekce 

 • Před koupí nemovitosti, je potřeba si nemovitost pořádně ověřit, zdali na nemovitost neváznou exekuce a další právní náležitosti. Inspektor nemovitostí se poté podívá na různé vady a spočítá případné náklady na rekonstrukci.

 

5. Smlouvy

 • Při koupi nemovitosti nás čekají většinou čtyři smlouvy:
  1. Rezervační smlouva
  2. Smlouva o smlouvě budoucí kupní
  3. Kupní smlouva
  4. Smlouva o advokátní úschově

Smlouvy Vám dodá Váš makléř, který spolupracuje s právníky, kteří smlouvy připraví. Případné změny znění smluv komunikujte se svým makléřem.

 

 

 

6. Hypoteční úvěr

 • Kupující si většinou na financování své nemovitosti berou hypoteční úvěr. Před koupí nemovitosti byste měli mít alespoň úvěr předschválený, abyste měli na koupi nemovitosti nárok. Na trhu je několik bank s různými úrokovými sazbami, které každou chvíli stoupají, proto pečlivě zvažte svůj vyběr vhodné banky, makléři také úzce spolupracují s finančními poradci, proto neváhejte a kontaktujte svého makléře, který Vám rád pomůže i s financováním.

 

7. Katastr nemovitostí 

 • Kdy se tedy stanete majitelem nemovitosti? Nikoliv při podpisu kupní smlouvy, ale až v moment, kdy dojde k zápisu do katastru nemovitostí, který trvá zpravidla do 30ti dnů od podání návrhu na katastr. 

 

 

Zvažujete nákup, nebo prodej své nemovitosti? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám s výběrem či prodejem nemoviosti pomůžeme a společně najdeme nejvýhodnější řešení. 

 

*
*
*
*
lname: fname: email: