Jak barvy v interiéru ovlivňují naši náladu?

 

Na barvě záleží! Možná víc než si někdy uvědomujeme. Vliv barvy je znám již od starověku. Správně zvolená barva ovlivňuje náladu, zdraví a chuť k jídlu. Jsou barvy, které nám dodají energii a kreativu. Pocit, který vyvolávají, se může velmi lišit a závisí na intenzitě, osvětlení a na tom, zda se jedná o teplou nebo studenou barvu. Proto se při výběru barev do interiéru vyplatí zvážit, jestli v dané místnosti chceme se uklidnit a odpočívat (například ložnice) nebo stimulovat (například obývací pokoj nebo kancelář).

Abychom vám usnadnili výběr perfektních barev, připravili jsme pro vás seznam nejoblíbenějších barev v interiéru s nápovědou, jak na nás působí a pro kterou místnost se vyplatí použít.

  • Bílá barva - svěží barva, na pohled nenáročná, proto se doporučuje do neutrálních interiérů nebo do těch, kde chceme klid a relaxaci: ložnice, obývací pokoj, pokoj pro hosty. Je to skvělé pozadí pro jiné barvy, proto je považováno za nejuniverzálnější barvu. Dejte si ale pozor, není bílá jako bílá - každý výrobce používá jinou světlost bílé barvy.
  • Modrá barva – doporučujeme všude tam, kde chceme snížit hladinu stresu, uklidnit se a soustředit se. Studie ukazují, že tato barva snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční frekvenci. Skvěle poslouží v ložnicích nebo dětských pokojích. Kvůli asociacím s vodou můžete modrou barvu použít třeba také v koupelně.  

  • Šedá barva - jedna z nejoblíbenějších barev v interiérech. Má to svůj důvod - je neutrální, univerzální a ve světlých odstínech jistě dodá pocit harmonie a klidu. Bohužel tmavé odstíny šedé jako antracit nebo grafit mohou být příliš depresivní. Tmavé odstíny šedé proto v interiérech používejte s mírou, například na jedné ze stěn.
  • Béžová barva - díky své univerzálnosti se hodí do každého interiéru a pro každou příležitost. Uklidňuje a navozuje pocit pořádku a uspořádanosti. Hodí se také jako povrchová barva zdí do ložnice, obývacího pokoje, kuchyně nebo koupelny.
  • Zelená barva - ve všech odstínech a konfiguracích dodává pozitivní energii, uvolňuje a navozuje dobrou náladu. Je to jedna z barev země, takže je blízká naší přírodě! Používejte ji všude tam, kde je potřeba přísun pozitivní energie: v obývacích pokojích, ložnicích a kuchyních. Pokud zvolíme tmavě zelenou, bude náš interiér působit elegantněji.

 

 

  • Oranžová barva - je injekcí dobré energie a kreativity. Mnoho lidí v oranžových interiérech má pozitivní náladu. Dodává radost, je ideální do kanceláře, obývacího pokoje nebo kuchyně.
  • Žlutá - barva, která přitahuje pozornost a je také velmi optimistická. Oživí interiér, dodá mu svěžest, díky čemuž se nejlépe uplatní v obytném prostoru - obývacím pokoji, kuchyni nebo v předsíni.