Roční vyúčtování je povinností každého pronajímatele
Pokud vlastníte nemovitost, kterou chcete pronajímat, musíte počítat s tím, že se s pronájmem váže celá řada povinností. Jednou z nich je mimo jiné také tvorba a zaslání ročního vyúčtování, které má pochopitelně zákonné náležitosti. Pokud roční vyúčtování neuděláte včas, hrozí vám pokuta.
Co o situaci říká zákon?
Zákon č. 67/2013 Sb. řeší otázky související s užíváním bytů a nebytových prostor v domě s byty. Jde o takzvaný zákon o službách. Podle něj je pronajímatel povinen vyúčtovat jednotlivé služby nájemci bytu. Ucelené vyúčtování musí doručit nejpozději do 4 měsíců od konce zúčtovacího období. Zpravidla to znamená do 30. dubna po roce, kdy byly služby poskytované. Nicméně finanční vyrovnání mezi sebou poskytovatel a příjemce provedou v dohodnuté lhůtě. Nedohodnou-li se, pak běží pro vyrovnání lhůta zmíněných 4 měsíců ode dne doručení vyúčtování za služby příjemci (obvykle pronajímatel). Pokud se účastníci nedohodnou jinak, lze konstatovat, že vyrovnání přeplatků nebo nedoplatků musí dojít nejpozději do 31. 8. příslušného kalendářního roku. Od následujícího dne dochází na té či oné straně k prodlení. Datum může být samozřejmě jiný. Každý dodavatel elektřiny nebo zemního plynu si stanovuje zúčtovací období individuálně.
Kde najdu zúčtovací období energií?
Zúčtovací období pro elektřinu nebo plyn lze jednoduše dohledat v poslední faktuře od dodavatele. Na konci každého zúčtovacího období dodavatel stanoví výši záloh na další období. Obvykle pak dodavatel stanoví také výši záloh na další období. Podle toho, zda se zálohy zvýší, sníží nebo zůstanou stejné, může pronajímatel také upravit zálohy na následující zúčtovací období.
Co musí vyúčtování obsahovat
Vyúčtování služeb musí mít podobu, kterou pronajímatelům ukládá zákon. Není tak možné dodat nájemci kus papíru, na kterém bude jen celková částka, kterou je nutné případně doplatit. Do vyúčtování je nutné uvést skutečnou výši nákladů na služby podle poskytovaných služeb se všemi potřebnými náležitostmi. Důležité je uvést také celkovou výši přijatých měsíčních záloh tak, aby se výše případných rozdílů dala jednoduše dohledat. Soudy často předloženým vyúčtováním vytýkaly, že v nich chyběl údaj o výši přijatých záloh. Taková vyúčtování byla v minulosti prohlášena za neplatná.
Co vše je považované za služby?
Dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody.
Dodávka vody a odvod odpadních vod.
Odvoz odpadních vod a čištění jímek.
Osvětlení společných prostor v domě.
Úklid společných prostor v domě.
Provoz výtahů.
Umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu.
Provoz a čištění komínů.
Odvoz komunálního odpadu.
Splatnost řádného vyúčtování
Ze soudní praxe vyplývá, že podmínkou splatnosti nedoplatku za služby je skutečnost, že poskytovatel vyúčtování řádně provedl a nájemce se s ním seznámil. Pokud vyúčtování nebylo vyhotovené řádně, nesplňuje náležitosti podle právních předpisů a příjemce s ním nebyl seznámen, nemůže dojít ke splatnosti. Tudíž se povinnosti k úhradě nelze domoci ani soudní cestou.
Co když vyúčtování nájemce nedostane včas
Pokud pronajímatel služby řádně a včas nevyúčtuje, pak je povinen zaplatit nájemci pokutu. Povinnost platit pokutu z prodlení nevznikne automaticky. Povinnosti platit pokutu se lze zprostit, jestliže pronajímatel prokáže, že by splnění povinnosti ve lhůtě nebylo spravedlivé, případně k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé strany. V každém jiném případě musí pronajímatel platit pokutu. Výši pokuty lze ujednat s alespoň dvoutřetinovou většinou nájemců v domě. Rozhodnou o ní může také družstvo nebo společenství.
Výše pokuty nesmí přesáhnout 50 Kč za započatý den prodlení. V případě, že nebyla výše pokuty sjednaná, je výše pokuty 50 Kč za každý započatý den prodlení. Pokuta náleží nájemci za každý den prodlení až do doby, než bude řádné vyúčtování doručeno.
Pokud příjemce služeb neobdrží žádné vyúčtování, pak je oprávněnost k nárokování pokuty jasně dána. Většina příjemců však často tápe, kdy lze považovat vyúčtování za řádně vystavené. Je to jednoduché. Pokud bylo vyúčtování doručené, ale je v rozporu se zákonnými požadavky, má nájemce nárok na pokutu za prodlení.
Jak se povinnosti “vyhnout”?
Děsí vás jako pronajímatele nemovitosti tato povinnost? Je tu možnost, že tato povinnost pronajímateli odpadne. Jde to v případě, že se pronajímatel a nájemce společně dohodnou, že nájemné a částka za služby bude sloučena do jedné paušální platby, který se následně nevyúčtovává. Varianta má však omezení. U nájmů na dobu delší než je měsíců nebo na dobu neurčitou není možné do paušální platby zahrnout platbu za dodávku tepla, centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody a odvádění odpadních vod.
Existuje však ještě jedna možnost, jak se povinnosti zbavit, respektive ji delegovat na někoho jiného. Nechte správu svého majetku, který pronajímáte na profesionálech, kteří rovnou zajistí také roční vyúčtování. Vy si tak můžete být jisti, že bude vše v pořádku. Nemusíte se o nic starat a vyúčtování se vždy včas a v pořádku dostane k nájemcům.