Jaká je role realitního makléře?

Mnoho lidí v Česku se stále snaží prodat byt nebo dům napřímo, bez pomoci realitních kanceláří. Dělají to především s mylnou představou, že ušetří na provizi, kterou si účtují za své služby.

Stále často převládá představa, že práce takového agenta se omezuje pouze na vystavení inzerátu s nabídkou a zveřejnění inzerátu na internetových portálech. Realitní makléř ale ve skutečnosti dělá mnohem více a jeho pomoc může být klíčová, pokud chceme spolehlivou, rychlou a bezpečnou transakci prodeje či pronájmu nemovitosti.

Stále je však mnoho dotazů na práci realitního makléře. Co přesně realitní makléř dělá? Odpovídáme na vaše dotazy.

Spolupráce s realitní kanceláří

Jedním z prvořadých důvodů, proč zvážit spolupráci s realitní kanceláři je její znalost místního realitního trhu a také současných trendů. Realitní makléři navíc spolupracují nejen s interiérovými designéry. Dobrá agentura má kontakt na mnoho specialistů, jejichž služby jsou velmi užitečné při prodeji bytu nebo při hledání zájemců o pronájem. Jsou to například stavební inspektoři, právníci, úvěroví poradci nebo třeba malíři.

Agentury spolupracují i ​​s fotografy, kteří pořídí profesionální snímky zdůrazňující přednosti bytu či domu. Agenturní marketing je tak mnohem efektivnější, než může prodejce udělat sám.

Síť ověřených zákazníků

Realitní kancelář má přístup nejen už k hotovému seznamu odborníků, jejichž služby mohou být nápomocné při prodeji nemovitosti. Ve své databázi má také zákazníky, kteří chtějí koupit byt či dům. S takovými zájemci mohou přímo kontaktovat prodejce. A co víc, klienti agentur jsou již ověřeni. V čem toto ověření spočívá?

Realitní makléř má možnost si ověřit, zda má klient skutečně bonitu. Navíc, pokud mu již představil několik nemovitostí, tak ví, co přesně klient hledá a jaké jsou jeho preference. Nebude ztrácet čas prodávajícího, když ví, že jeho byt potenciálního kupce nezajímá, protože má např. vady, které diskvalifikovaly již více podobných nemovitostí. Může to být například úzká chodba, dispozice pokojů nebo nepříznivý výhled na blízkou autobusovou zastávku.

Zprostředkovatelé si navíc často mezi sebou sdílejí informace o zákaznících, díky čemuž se může počet potenciálních kupců i několikanásobně zvýšit. Tím samozřejmě stoupají i šance na rychlou a úspěšnou transakci.

Jaká je role realitního makléře?

Realitní makléř je osoba, která zprostředkovává transakci mezi kupujícím a prodávajícím domu, bytu nebo pozemku. Shromažďuje a poskytuje informace o prodávaných nemovitostech. Pomáhá také při vyřizování formalit.

Je to podnikatel, který profesionálně shromažďuje informace o kupujících a prodávajících domů, bytů a pozemků. Lidé, kteří se rozhodnou spolupracovat se zprostředkovatelem, jsou povinni podepsat smlouvu o zastoupení. Pomoc specialisty často výrazně urychlí prodej či koupi. Broker také pomáhá s formalitami související s transakcí.

S prodejem domu či bytu Vám pomůže realitní makléř.

Pokud chcete svou nemovitost nabídnout k prodeji, makléř vám připraví profesionální nabídku a pomůže vám najít vhodného kupce. Jeho úlohou je mimo jiné:

• přesné nacenění nemovitosti

• příprava profesionální prodejní inzerce

• propagace nabídky na internetových portálech a dalších médiích

• vedení kalendáře schůzek s klienty, kteří mají o nabídku zájem

• poradenství klientům, jak zvýšit atraktivitu prodávané nemovitosti

Chcete koupit nemovitost? 

Realitní makléři často uzavírají s prodávajícími exkluzivní smlouvy – proto nabízejí byty, domy a pozemky, které nekoupíte přímo od majitele. Profesionální makléř provede podrobný rozhovor o nemovitosti, kterou hledáte, zeptá se na finanční možnosti nebo bonitu.

Teprve poté navrhne podpis smlouvy a představí nemovitosti ze své nabídky, které mohou být pro kupující zajímavé. Dostanete od něj veškeré informace týkající se nemovitostí, stavebnictví, finančních a právních záležitostí. Během transakce bude makléř zastupovat vaše zájmy.

Realitní makléř se zabývá i formalitami a přípravou prodejní dokumentace, jako jsou rezervační a kupní smlouvy. Dohlíží na celou transakci, dodržování postupů a kontroluje správnost převodu financí mezi kupujícím a prodávajícím.