Jak napsat inzerát na prodej vaší nemovitosti? Pravidla, která musíte znát

 

Pokud se rozhodnete prodat vaší nemovitost, dřív nebo později si položíte otázku: Jak mám napsat inzerát? Není se čemu divit. Od dětství, od prvního stupně základní školy, nás učí, že pro každý druh textu existuje určitý správný formát textu. Pokaždé, když musíme napsat žádost, motivační dopis, hledáme jejich příklady na webu. Zde je návod, jak prodat nemovitost textem:

Pravidlo č. 1: Nepřehánějte se svou odbornosti – pište srozumitelně

Je dobré si uvědomit, že ne všichni kupující mají stejné znalosti o nemovitostech. Je váš text snadno pochopitelný? Zákazník si prohlédne až 50 nabídek při jednom hledání. Pokud text vašeho inzerátu bude obtížně čitelný nebo dokonce nesrozumitelný, čtenář od něj lehce upustí ve prospěch textu, který je pro něj srozumitelnější.
Proč? Čtenář je jednoduše schopen zpracovat informace, které hledá. Navíc pokud je mu něco srozumitelné, okamžitě tomu věří. Udělejte vše pro to, aby klient pochopil a zapamatoval si to, co mu chceme sdělit.

Pravidlo č. 2: Jednoduchý jazyk rovná se úspěch

1. Vytvořte krátké věty – takové, které mají maximálně 15 slov.

2. Oslovte přímo svého čtenáře.

3. Používejte nadpisy - pomohou při vnímání textu a organizují jeho strukturu.

4. Chcete zmínit pár bodů? Používejte seznamy. 

5. Pamatujte na slovesa ve větách. Udávají tempo textu!

6. Vždy volte slovo, které je kratší a oblíbenější.

7. Pokud pro vhodné použít i odborný termín, vždy je i jednoduše vysvětlete.

8. Dělejte co nejméně chyb.

Pravidlo č. 3: Pamatujte, že na webu čteme trošku jinak

Na naši pozornost denně útočí až 9 000 zpráv reklamního charakteru. Můžeme si zapamatovat a zpracovat pouze 120. Zbytek zpráv řeší tzv. "bannerová slepota". Bannerová slepota je podvědomé vyhýbání se reklamám, abychom vnímali důležité podněty. Jinými slovy náš mozek nemá rád nadbytečné informace natolik, že vás neinformuje ani o tom, co máte přímo na očích.

Způsob, jakým konzumujeme obsah na internetu je navíc odlišný od klasického čtení. Slovo „čteme“ bychom mohli nahradit slovem „skenovat“. Usnadněte to svým zájemcům. Jak?

1. Používejte krátké odstavce skládající se z několika řádků.

2. Odstavce oddělujte nadpisy, které jasně naznačují, o čem níže píšete.

3. Každý odstavec by měl obsahovat pouze jednu myšlenku a její vývoj.

4. Zvýrazněte nejdůležitější body tučným písmem.

To je vše, pokud jde o technické náležitosti. Nyní vám ukážeme, jak napsat inzerát tak, aby zvýšit šance na prodej vaší nemovitosti.

Pravidlo č. 4: Prodej je o emocích

Prezentuje výhody, které zákazník získá, ne pouze holá fakta. Pokud jste se s tímto způsobem prezentování ještě nesetkali, v krátkosti vám jej představíme.

Napište si vlastnosti produktu, ve vašem případě nemovitosti a zamyslete se nad jeho přínosem. Prakticky to může vypadat takto:

Vlastnosti nemovitosti:
Nemovitost se nachází blízko centra města. Dostupnost 10 minut autem a 15 minut tramvají.

Výhody nemovitosti:
Nemovitost se nachází blízko centra. Vyhnete se stání v dopravních zácpách. Ušetřené hodiny můžete využít věnování se svým koníčkům a zálibám.

Vidíte ten rozdíl? Již jsme zmínili 9 000 reklamních sdělení každý den a to, že si diváci najednou prohlížejí až 50 nabídek. Suchá fakta si málokdo pamatuje. Tímto jednoduchým způsobem se váš inzerát stane mnohem lákavějším.

Pravidlo č. 5: Prodejní síla příběhu

Úroveň pro pokročile. Slyšeli jste o sociálním experimentu „Significant Objects“? Jeho autory jsou Rob Walker a Joshua Glenn. Spočíval v tom, že zmínění pánové nakoupili na bleších trzích spoustu zbytečného harampádí. Poté do experimentu pozvali začínající spisovatele a požádali je, aby pro každý z těchto předmětů vytvořili příběh. Nakonec dali popsané věci k prodeji. Účinek? Zboží zakoupené za zhruba 200 dolarů se prodalo celkem za více než 8 000 dolarů!

Proč to fungovalo? Příběhy jsou pro nás přirozeným způsobem, jak poskytovat cenné informace. Věříme jim, cítíme emoce těch, kteří nám je předkládají. Proto je tak důležité, aby váš popis nesl určitý emocionální náboj. Ale jak to udělat správně?

Návody, jak rychle prodat nemovitost, se opakují jako mantra. Byt nebo dům je potřeba nejprve odosobnit. Znamená to, nemovitost ideálně připravit o vše, co naznačuje, že v interiéru ještě někdo žije. Dovolte svým čtenářům vytvořit si vlastní představu, že v tomto bytě chtějí žít. Příběh, který budete tvořit, by neměl prozrazovat, že nemovitost stále duševně nebo emocionálně vlastníte. Nezapomeňte, že není vhodné čtenáře zahrnovat příliš sentimentálními prvky. Kupující by mohl nabýt dojem, že s prodejem nemovitosti ještě nejste smířeni. Místo toho můžete přidat informace o okolí nebo ukázat, proč vůbec nemovitost prodáváte.