8 způsobů, jak doma ušetřit za elektřinu

Promyšlené využívání elektriky není jen ekologické, ale také ekonomické. I když se to ze začátku může zdát těžké, osvojit si správné návyky stojí za to. Jak začít? 

Existuje spoustu způsobů, jak snížit svou spotřebu elektřiny. V tomto článku vám představíme 8 možností. Začněte s těmi, které se vám budou zdát nejsnadnější.

Chcete-li začít šetřit za elektřinu, nespěchejte a dejte si na čas. Někteří odborníci tvrdí, že vytvořit nový návyk nám trvá až měsíc. Vyberte si proto z níže uvedeného seznamu bod, který vás osloví nejvíce a poté jej alespoň měsíc zkoušejte aplikovat do svého běžného života.

1. Použivejte denní světlo
Pokud přemýšlíte, jak doma ušetřit za spotřebu elektřiny, nejjednodušší je samozřejmě v maximální míře využívat denní světlo. Uspořádejte si prostor tak, abyste co nejlépe využili sluneční paprsky dostupné během dne. Vyhněte se těžkým, stínícím závěsům. Vyberte si raději římské rolety, které vám umožní ovládat množství světla, které vpouštíte do místnosti.

Myslete také na interiérový design. Pokud pracujete doma u počítače, postavte si stůl k oknu. Díky tomu zajistíte větší přísun světla na pracovní prostor.

2. Nezapomeňte zhasínat světlo

I když se to zdá samozřejmé, často se stává, že v místnostech, kde nikdo není, jednoduše necháte svítit světlo. Zkuste se tohoto zlozvyku zbavit. Pokud s někým bydlíte, je velmi dobré stanovit společná pravidla bydlení. Řekněte zbytku domácnosti, že se vyplatí doma šetřit elektřinou a počítejte s jejich pomocí při zhasínání světel.

3. Vyměňte žárovky za energeticky úsporné

Třetím způsobem, jak můžete ušetřit za elektřinu je využívání energeticky úsporných žárovek. Jsou sice o něco dražší než běžné žárovky, ale i přesto se vám vyplatí. Ušetříte s nimi nemalé peníze. Začněte tím, že se podíváte na to, jaké žárovky už máte doma. Zjistěte, zda je musíte všechny vyměnit. Nemusíte je měnit hned všechny najednou. Začněte s místy, kde trávíte nejvíce času.

4. Při vaření používejte pokličku

Další způsob, jak ušetřit elektřinu, využijí hlavně lidé, kteří ve svých kuchyních používají elektrické sporáky nebo indukční varné desky. Věděli jste, že používáním pokliček můžete zkrátit dobu vaření a tedy spotřebovat méně elektřiny? Pokud chcete žít ekologicky a ušetřit, určitě pokličky používejte. Tímto způsobem můžete ušetřit až 30 % energie spotřebované na přípravu pokrmů.

5. Odpojte nepoužívané zařízení od sítě

Věděli jste, že nepoužívané zařízení často nadále odebírá elektřinu? Vypnutí nepoužívaných spotřebičů je proto skvělý nápad, který vám pomůže ušetřit za elektřinu. Snažte se nepoužívat pohotovostní režim. I když je to velmi pohodlné, když se konzole nebo notebook spustí během několika sekund, finanční výhody úplného vypnutí zařízení vás odmění dočasným nepohodlím.

6. Místnosti nepřetápějte

Další způsob, jak ušetřit využijí hlavně lidé, kteří vytápějí své domovy elektrickými přímotopy. Pokud máte podlahové vytápění nebo topíte tepelným čerpadlem, můžete si snížit účty, pokud zvolíte nižší teplotu v místnostech. Pokud jste zimomřiví, zkuste si místo přetápění místností vzít teplejší oblečení. Večery můžete trávit s knihou pod dekou a popíjet horký čaj.

7. Pouštějte pouze plnou pračku a myčku

Další možností, jak ušetřit elektrickou energii, je optimální využití domácích spotřebičů. Začíná to už výběrem vybavení pro náš domov. Nekupujte si obrovskou pračku a myčku, pokud vaši domácnost tvoří pouze dva lidé a neplánujete rozšiřovat rodinu. Ale i naopak – pokud máte šestičlennou rodinu, malinká 45litrová myčka vám bude stačit pouze na jedno jídlo. Pokud již tento typ vybavení máte, nezapínejte myčku, dokud není plná. Totéž platí pro pračku: sbírejte prádlo od všech členů domácnosti, abyste pračku nepouštěli jen poloprázdnou. Pokud domácí spotřebiče zrovna vybíráte, věnujte pozornost energetickým štítkům. Nákup energeticky úsporných zařízení se promítne do nižší spotřeby energie, a tím i nižších účtů za elektřinu. 

8.  Během pečení troubu neotevírejte

Věděli jste, že horký vzduch vypouštíte pokaždé, když během pečení otevřete dvířka trouby? V důsledku toho teplota uvnitř klesá a zařízení to musí kompenzovat spotřebou další části elektřiny. Sledujte jídlo přes prosklená dvířka, ale zkuste omezit neustálé otevírání dvířek. Díky tomu můžete za elektřinu skutečně ušetřit. 

Doufáme, že aplikování některého z těchto bodů vám pomůže ušetřit za elektřinu. Změnit návyky na takové, které vám umožní používat méně elektřiny, není snadné, ale rozhodně to stojí za námahu.