7 tipů, jak vybrat to správné bydlení

 

Jistě mi dáte za pravdu, že kvalita bydlení rozhodující měrou ovlivňuje životní pohodu a spokojenost lidí. Jinak se vám bude bydlet v novostavbě či nově zrekonstruovaném domě s opravenou fasádou. Úplně odlišný dojem pak bude budit neudržovaný panelák s původními okny. Stav budovy ovšem zdaleka není jedinou důležitou vlastností, na kterou byste si měli dát pozor.

Vymezte si své potřeby                                                                                                                
Prvním důležitým krokem je jednoznačně vymezení si vlastních potřeb. Na chvíli se zastavte a uvědomte si, jaké bydlení by se vám líbilo a jaké nároky a požadavky by mělo splňovat. Zaměřte se především na lokalitu a dispozice bytu, neopomíjejte ani vzhled či okolní prostředí.

Vyberte vhodnou lokalitu
Lokalita je jedním z aspektů, který ovlivňuje úroveň bydlení. Důležitá není jen dopravní dostupnost, blízkost zeleně nebo kompletní občanská vybavenost na dosah. Zajímejte se také o to, zda kolem domu nevede rušná silnice, kvůli níž si neotevřete okna, nebo zda nedaleko nevypouští pachy továrna. Zaměřte se také o blízkost večerek nebo non-stop podniků, které mohou proměnit noční ulice v místo, kam se vám nebude chtít vycházet.

Dispozice a velikost bytu
Tyto parametry velmi záleží na individuální situaci a potřebách jednotlivého zájemce. Jiné požadavky bude mít mladý pracující člověk, který žije sám a většinu času tráví mimo domov než rodina s malými dětmi, která zajisté ocení prostornější byt a zázemí v klidné části města. Dobře své rozhodnutí promyslete a dejte šanci prvnímu dojmu, který bývá často intuitivní a může vám napovědět.

Společné prostory
Pořádně si prohlédněte také vstup do domu a oblast vnitrobloku. Zajímejte se o to, zda jsou společné prostory čisté, upravené a splňují vaše nároky. Zajímejte se také o plánované rekonstrukce a úpravy, případně si zjistěte, v jakém roce rekonstrukce proběhla.

Umístění bytu v domě
S předchozím bodem souvisí i umístění bytu v domě. Někdo si potrpí na impozantních výhledech z vyšších pater, jiný dá přednost patrům nižším. Toto rozhodnutí by se nemělo řídit jen pocitem, ale také rozumem. Důležitou roli v tomto případě hraje nepochybně výtah. Pokud se v bytě nachází, neváhejte ho vyzkoušet a klidně se projděte i do vyšších pater budovy.

Orientace
Orientace oken hraje důležitou roli. Směr, do kterého je budova otočena bude ovlivňovat její energii. Důležité je, aby byl v domě dostatek světla a ráno vás probudil svit slunečních paprsků. Příliš sluníčka může být ale i na škodu, jelikož vám zde v létě bude příliš velké horko.

Férové jednání
Vzhledem k významnosti a náročnosti celého procesu je důležitý také férový přístup a způsob, jakým s vámi všechny zúčastněné strany jednají. Férové jednání a individuální přístup ke klientům jsou pro nás klíčové vlastnosti, které nám umožňují úspěšně řešit vaše problémy a požadavky.

Neváhejte se na nás obrátit. Pracují pro vás zkušení právníci, finanční analytici, obchodníci a profesionální realitní makléři.